top of page

Ice-cold "Watermelonade" // Buz Gibi Karpuz İçeceği

The moment I feel the summer has arrived is when I bite a sweet and juicy watermelon. It is one of my summer favourites. It takes the heat away and it is also a delicious liquid source.

TÜRKÇE için sayfanın sonuna gidiniz.

Watermelon is just good on its own, but there are many things you can do with it. I will upload a number of blogs on watermelon alternatives.

And here is the first one: "Watermelonade". I make this in litres and it stays good for couple of days in the fridge. I enjoy drinking watermelonade on its own during the day but it also makes a great base for your late afternoon cocktails - it goes perfect with rum and vodka.

Here is how I make it:

Makes about 1 litre

1.5 kg watermelon (peeled)

3 limes (juice of all and zest of 2)

20-25 fresh mint leaves

1 table spoon caster sugar

I get my blender (or smoothie maker or liquidiser) ready. I peel the watermelon and cut it in chunks. If I am not lazy, I discard the seeds as much as I can. But If I feel lazy, it is OK to leave them - you just need to make finer straining. I use the zest of 2 limes and juice of all 3. I put all the ingredients in the glass bowl of my blender. I blend the mix for a minute then I pour the mix in a big jar and let it rest in the fridge for 2 hours. After two hours, I strain the mix. I prefer to use a fine steel strainer if the seeds were discarded. If not, I make a fine straining by using a cheese cloth. After I strain the mix, the watermelonade is ready! Drink ice-cold and enjoy the summer!

Buz Gibi Karpuz İçeceği

Yazın geldiğini ilk karpuzumu yediğim zaman hissederim. Karpuz yaz mevisiminin favori meyvelerindendir benim için. Buz gibi dolaptan çıkmış karpuz hem harareti alır hem de harika bir sıvı kaynağıdır.

Karpuzu olduğu gibi meyve olarak yemek zaten yeterince lezzetlidir ama karpuzla yapılabilecek çok fazla farklı şey var. Özellikle büyük bir karpuz almışsam ve hepsini aynı gün tüketemeyeceksem, karpuzu çeşitili şekillerde değerlendiririm. Buraya önümüzdeki günlerde karpuz alternatifleriyle ilgili birkaç blog yazacağım.

Ve işte bunlardan birincisi: Buz gibi karpuz içeceği. Bu içeceği yaptığım zaman bir kaç litre yaparım. Buz dolabında sağlıklı bir şekilde 2-3 gün durabiliyor. Karpuz içeceğini gün içinde serinlemek için olduğu gibi tüketebileceğiniz gibi yaz kokteyllerinizde de kullanabilirsiniz. Ben özellikle rom ya da vodka ile yaptığım yaz kokteyllerine çok yakıştırıyorum. Hazır kokteyl demişken önümüzdeki günlerde bir kokteyl tarifi de yazacağım buraya.

Karpuz içeceğini şöyle yapıyorum:

Yaklaşık 1 litre için

1.5 kg karpuz (kabukları soyulmuş)

3 lime (misket limonu) (2 tanesinin rendesi ve hepsinin suyu)

20-25 taze nane yaprağı

1 yemek kaşığı toz şeker

Önce blenderımı hazır ediyorum. Eğer üşenmezsem elimden geldiğince karpuzların çekirdeklerini ayıklıyorum. Eğer üşengeç bir anındaysam çekirdekleri tutuyorum ama daha sonra daha ince bir süzme işlemi yapıyorum. Karpuzları, lime rendesi ve suyu, nane yapraklarını ve toz şekeri blendera koyup 1 dakika kadar çalıştırıyorum. Daha sonra karışımı derin bir kaba alıp buz dolabında 2 saat bekletiyorum. 2 saatin sonunda karışımı çıkartıp ince bir tel süzgeç ya da daha rafine bir görüntü için tülbentten süzüyorum.

Ve mis gibi karpuz içeceği hazır. Yazın tadını çıkarın!

#fruit #summer #watermelon #drinks

bottom of page