top of page

Strawberry Gazpacho // Çilekli Gazpacho

There are too many beautiful things I can tell you about Spain and Spanish food. But one of the best things for me about Spain is gazpacho. Gazpacho is a raw vegetable cold soup, with ripe tomato and olive oil base. It makes a great hot summer lunch. It is healthy, light and nutritious, and most importantly refreshing. It is also a good option to start the BBQ parties, and you may consider adding a touch of vodka for a surprise!

TÜRKÇE için sayfanın sonuna gidiniz

There are many varieties of gazpacho in Spain and you can be creative to play around with it with different ingredients - just as I added strawberries in this version. When strawberries are just in season, they add a sweet and fragrant flavour to gazpacho. I buy a good bunch of strawberries when they are in season and puree them. I freeze them right away to use rest of the summer. If you enjoy this strawberry gazpacho, I suggest you do the same!

Here is how I make the Strawberry Gazpacho:

Makes approximately 1500 ml.

4 big ripe tomatoes

400 g fresh strawberries

2 small cucumbers

1 small green bell pepper

1/2 of a small onion

1 clove garlic

2 slices of white bread, crust discarded

200 ml cold water

4 tbls extra virgin olive oil

2 tbls white wine vinegar (you may experiment with different types of vinegar, like sweet raspberry vinegar, or sherry vinegar)

sea salt and black pepper to season

I cut all all the vegetables in big chunks put them in a blender. I save a few strawberries for decoration. I soak the bread in the water and put it in the blender. I then add the remaining of the water, olive oil and vinegar. I blend for a good 2 minutes and then season with salt and pepper. I blend again for another minute. The Strawberry Gazpacho is ready. I suggest you chill the gazpacho at least two hours in the fridge before serving. If you are in a hurry, add ice cubes while blending.

Enjoy the summer!

ÇİLEKLİ GAZPACHO

Size İspanya ve İspanyol yemekleri hakkında söyleyebileceğim sayısız güzel şey vardır. Ama bunların içinde beni mutlu eden şeylerden biri 'gazpacho'dur (gaspaço diye okunur). Gazpachoyu çiğ sebzelerden yapılan, domates ve zeytinyağ bazlı soğuk çorba olarak tanımlayabiliriz. Sıcak yaz günleri için harika bir öğlen yemeği alternatifidir. Hem hafif ve sağlıklı hem de besleyicidir. Ama en önemlisi de serinleticidir. Mangal partilerine iyi bir başlangıç da olur, üstelik gazpachonun içine biraz da vodka eklerseniz oldukça şaşırtıcı sonuçlar görebilirsiniz!

İspanya'da gazpachonun bir çok farklı türü var. Gazpachoya koyacağınız malzemelerle yaratıcı bir şekilde istediğiniz gibi oynayabilirsiniz - aynı benim bu tarifte çilek eklemem gibi. Çilekler tam mevsimindeyken kullanıldığında gazpachoya tatlı ve kokulu bir aroma katıyor. Bu yüzden tam mevsiminde bolca çilek alıp püre haline getirmek ve bunları dondurup yazın geri kalanında kullanmak çok iyi birhareket oluyor. Eğer bu çilekli gazpacho tarifini beğenirseniz, size de böyle yapmanızı tavsiye ederim.

Çilekli Gazpachoyu şöyle yapıyorum:

Yaklaşık 1500 ml. gazpacho için

4 iri kokulu domates

400 g taze çilek

2 badem salatalık

1 küçük yeşil dolmalık biber

1/2 küçük soğan

1 diş sarımsak

2 dilim beyaz ekmek, kenarları alınmış

200 ml soğuk su

4 yemek kaşığı sızma zeytinyağ

2 yemek kaşığı beyaz şarap sirkesi (yoksa elma sirkesi de olabilir - ayrıca ağız tadınıza göre farklı sirekeler ile deneysellik katabilirsiniz)

tatlandırmak için deniz tuzu ve karabiber

Bütün sebzeleri ve çilekleri iri parçalar halinde kesip blendera atıyorum. Bir kaç çileği dekoratif amaçlı ayırıyorum. Ekmeği suda ıslatıyorum ve sonra blendera ekliyorum. Kalan suyu, zeytinyağı ve sirkeyi de ekliyorum. İki dakika kadar blenderı çalıştırıyorum. Tuz ve karabiber ekliyip bir dakika kadar daha çalıştırıyorum. Ve Çilekli Gazpacho hazır! Servis etmeden önce en az iki saat buz dolabında bekletmenizi öneririm. Eğer aceleniz varsa blender esnasında buz küpleri ekleyebilir ve hemen servis edebilirsiniz.

Güzel bir yaz dilerim!

#soup #gazpaco #summer

bottom of page