top of page

Spicy Apple Liqueur // Baharatlı Elma Likörü

When it comes to making home-made liqueurs, I find it as a very therapeutic activity. It feels like I am totally touching and feeling the gifts of our planet. You use all sorts of fruit, nuts and spices and most of the times you use the sunlight to create the necessary chemistry. It is all about our planet, the sun and the universe. It is all about chemistry.

TÜRKÇE için sayfanın sonuna gidiniz

Spicy Apple Liqueur is one of my favourites. We serve this liquor at our underground restaurant, The Rabbit Hole. We serve it very cold or sometimes with ice. You may drink as appetiser or digestive (if you are not having a dessert).

This is a sweet liqueur with full of flavours. It is almost like a liquefied apple tart. I have been making liqueurs from my own recipes for 15 years, but with this particular liqueur, I got inspired from one of my favourite blogs, mybeautifulcookbook. However, my version is a bit stronger in alcohol and more spicy in flavour.

Here is The Rabbit Hole Spicy Apple Liqueur recipe:

8 apples (2 Granny Smith, 2 Sour Red, 4 Sweet Apples)

6 cinnamon sticks

1 vanilla pod (or 2 tea spoons of vanilla extract)

6 cloves

100 ml water

450 g caster sugar

2 bottles white wine (1400 ml)

500 ml Calvados or brandy

500 ml whiskey or bourbon

Skin and de-seed the apples, roughly cut in pieces. In a big cooking pot put the apples, cinnamon sticks, vanilla pod, cloves, water and sugar. Cook for 15 minutes, medium heat. At this point, you will find your kitchen smelling like an apple tart. Take the pot from the heat and let the apple mix cool. Once cooled, transfer the apple mixture in a 5 lt glass bottle (or something equivalent) and add the wine, Calvados and whiskey. Close the lid tightly and let the bottle rest in a cool dark place for 30 days. Do not forget to give it a gentle shake every couple of days.

After 30 days, drain the liqueur by using a fine strainer (Don't throw away the apple pulp, freeze it. And when you decide to make an apple tart, use it!). Put the drained liqueur into the cleaned bottle again and let it rest for 10 more days (if you can resist not drinking it).

Enjoy.

 

BAHARATLI ELMA LİKÖRÜ

Evde likör yapmak bana terapi gibi gelen bir aktivite. Likör yaparken, gezegenimizin bize sunduğu bütün güzellikleri hissetiğimi, Dünya'ya gerçekten dokunduğumu düşünüyorum. Meyveler, kuru yemişler, baharatlar bir araya geliyor, çoğu zaman da likörün kimyasını yakalamak için güneş ışınlarından yararlanıyoruz. Tüm bunlar gezegenimiz, güneşimiz ve evrenin kendisinden parçalar. Ve aslında, her şey kimya.

Baharatlı Elma Likörü benim favori likörlerimden biridir. Aynı zamanda, underground restoranımız The Rabbit Hole'da da konuklarımıza ikram ediyoruz. Genellikle buzlukta iyicene soğutulmuş ya da içine buz koyarak servis ediyoruz. Hem iştah açıcı hem dijestif olarak içilebiliyor.

Bu likör oldukça güçlü aromalara sahip. Bir nevi likit hale gelmiş elmalı pay gibi hatta. 15 yıldır aile ve daha sonra kendi geliştirdiğim tariflerden likör yapıyorum. Ancak bu likörün fikrini en sevdiğim bloglardan biri olan mybeautifulcookbook'tan edindim. Yaptığım denemelerden sonra en sevdiğim nihai likör orijinal tarifen biraz daha kuvvetli ve baharatlı oldu.

İşte The Rabbit Hole tarifi:

8 elma (2 Granny Smith, 2 Arap Kızı, 4 Amasya)

6 tarçın kabuğu

1 vanilya çubuğu (ya da 2 cay kaşığı vanilya özütü)

6 karanfil

100 ml su

450 g toz şeker

2 şişe beyaz şarap (1400 ml)

500 ml Calvados ya da brandy

500 ml viski ya da bourbon

Elmaları soyup çekirdeklerini çıkardıktan sonra kabaca doğradık. Geniş bir tencereye elmalarla beraber baharatları, şeker ve suyu koyduk. Orta ateşte 15 dakika kadar, arada karıştırarak pişirdik. Bu aşamada mutfağınızı çok yoğun bir elmalı tart kokusu kağlayacak, sakın şaşırmayın. Tencereyi ateşten alıp içindeki karışımı soğumaya bıraktık. Soğuduktan sonra karışımı 5 litrelik cam bir şişeye aldık ve içine şarap, Calvados ve viskiyi ekledik. Ağzını sıkıca kapattık ve ışık almayan bir noktada 30 gün kadar dinlenmeye bıraktık. Bir kaç günde bir şişeyi hafifçe çalkalamayı unutmadık tabii ki.

30 günün sonunda likörümüzü ince delikli bir tel süzgeç ile süzdük. Daha rafine ve az posalı bir likör için tülbent de kullanabilirsiniz. Likörün posasını atmayıp buzluğa kaldırdık, ilk yapacağımız elmalı tartta kullanacağız. Eğer içmeden dayanabilirseniz, süzülmüş likörünüzü bir 10 gün daha bekletin, biz sabrımızı fazla zorlayamadık :)

Afiyet olsun.

ENGLISH VERSION

#apple #homemade #fruit #drink #alcohol #liqueur

bottom of page